mobile-menu
Інформаційні буклети

Ведення вагітності та пологи: що пропонує та гарантує держава?

Безоплатне спостереження вагітності

З 1 квітня для ведення вагітності в амбулаторних умовах передбачено окремий пакет. Згідно з ним медичний заклад та НСЗУ укладатимуть контракт, а вагітні зможуть отримувати певний обсяг медичної допомоги безоплатно.

● Спостереження вагітності — від взяття під нагляд й до розробки індивідуального плану ведення вагітності відповідно до групи ризику, а також його виконання.

● Проходження необхідних лабораторних аналізів та інструментальних обстежень, зокрема:
  • загально-клінічних, біохімічних та імунохімічних: розгорнутий клінічний аналіз крові, визначення групи крові і резус фактору, біохімічний аналіз крові, коагуляційний гемостаз, аналіз глюкози в цільній крові або сироватці крові, загальний аналіз сечі, експрес-тест на наявність білка та ін.;

  • аналізи на інфекції та віруси: гепатит, тестування на ВІЛ, серологічне дослідження на сифіліс, мікробіологічне дослідження матеріалу з перианальної області з метою виявлення носійства стрептокока групи В та ін.;

  • мікроскопічних та цитологічних та ін.;

  • інструментальних обстежень, зокрема УЗД з використанням доплерографії, кольпоскопії, кардіотокографії, електрокардіографії та ін.
● Профілактика, спрямована на запобігання ускладнень вагітності, післяпологового періоду, екстрагенітальних захворювань. Направлення вагітної до перинатального консиліуму за участю лікаря/-ки-генетика, профільних дитячих спеціалістів та спеціалісток, якщо в плоду виявлені ознаки вродженої, спадкової патології.

● Своєчасне направлення вагітних у стаціонар у разі потреби.

● Заняття у «Школі відповідального батьківства» із залученням членів сім’ї до навчання.

● Надання повної інформації вагітним щодо перебігу їх вагітності, особливостей індивідуального плану ведення вагітності та пологів.

Переглянути весь обсяг медичної допомоги вагітним можна на сайті НСЗУ, відкривши документ специфікації до пакету «Ведення вагітності в амбулаторних умовах».

Також нагадуємо, що пацієнтка має право на вибір закладу, де спостерігати вагітність, незалежно від її місця реєстрації чи фактичного проживання.
Що входить до складу безоплатного пакету при пологах, а за що потрібно доплачувати?

У межах Програми медичних гарантій-2021 Національна служба здоров’я уклала договори з медзакладами щодо надання медичної допомоги при пологах. За кожні пологи медичний заклад отримає 10 383 гривні від НСЗУ. До тарифу входить увесь обсяг необхідної медичної допомоги при пологах. А саме:

● медична допомога при фізіологічних пологах чергової акушерської бригади (включно із партнерськими пологами);

● медична допомога при ускладнених пологах та кесаревому розтині;

● зниження больових відчуттів у жінки під час пологів, зокрема епідуральна анестезія, а також анестезія при оперативних втручаннях та післяпологових акушерських процедурах;

● стабілізація стану дитини після народження;

● моніторинг стану вагітної, породіллі та новонародженого;

● лабораторно-інструментальні обстеження: розгорнутий клінічний аналіз крові, визначення групи крові і резус фактору, біохімічний аналіз крові, коагуляційний гемостаз, аналіз глюкози, загальний аналіз сечі, тестування на ВІЛ, УЗД, рентгенологічні дослідження, кардіотокографія, електрокардіографія та ін.;

● консультації лікарів/-ок інших спеціальностей у разі потреби;

● вакцинація новонародженої дитини згідно з Календарем профілактичних щеплень;

● лікарські засоби з Нацпереліку та витратні матеріали, а також ті лікарські засоби, що закуповуються МОЗ у централізованому порядку;

● консультування жінок з питань грудного вигодовування та післяпологової контрацепції;

● харчування під час перебування в стаціонарі.

Отже, увесь цей обсяг медичних послуг є безоплатним.

Породілля може обирати будь-який пологовий будинок, незалежно від місця реєстрації чи фактичного проживання. Це також є безоплатним. Але індивідуальний вибір лікаря/-ки та особисті домовленості з ним/нею Програма медичних гарантій-2021 не покриває.

Якщо пацієнтка обирає додаткові сервіси, як-от: покращена палата чи покращене харчування, — то за це доведеться сплатити. Оплата відбувається відповідно до затверджених у лікарні тарифів, безпосередньо у касі пологового будинку.

Детальніше про порядок видачі листка непрацездатності у зв'язку з вагітністю і пологами можна прочитати за посиланням тут. А тут ми розповідали про те, що входить у безоплатний пакет при пологах, а за що потрібно доплачувати.
Ведення вагітності та УЗД

Ультразвукове дослідження під час вагітності — одне з найважливіших обстежень для майбутньої мами. Воно дозволяє контролювати нормальний розвиток плоду й проводити моніторинг будь-яких потенційних ускладнень. Тому й не дивно, що в коментарях соцмереж часто запитують, чи може вагітна зробити УЗД безоплатно?

У Програмі медичних гарантій-2021 для ведення вагітності в амбулаторних умовах виділено окремий пакет, у межах якого передбачена низка безоплатних обстежень для вагітної, зокрема й ультразвукового дослідження.

А саме: УЗД матково-плодово-плацентарного комплексу з використанням доплерографії, трансвагінальна ультразвукова цервікометрія, УЗД внутрішніх органів та інші інструментальні дослідження відповідно до потреб пацієнток.

Детальніше про перелік безоплатних послуг для вагітної — тут.

Щоб мати можливість робити УЗД безоплатно, пацієнтці потрібно обрати заклад, де відбуватиметься спостереження за вагітністю. Це має бути поліклініка, лікарня або центр, які уклали з НСЗУ контракт за напрямом «Ведення вагітності в амбулаторних умовах». Усього таких медичних закладів — 591.
Знайти необхідну лікарню можна на дашборді НСЗУ «Укладені договори про медичне обслуговування населення згідно з Програмою медичних гарантій-2021, — або зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за тел. 16-77.

Гінеколог/-иня, яка спостерігатиме вагітну, випише електронне направлення на всі необхідні, відповідно до стану пацієнтки, обстеження. Зокрема, на УЗД. Маючи електронне направлення, жінка може зробити УЗД у тому ж закладі, де й спостерігає вагітність. Або в іншому, який має контракт з НСЗУ за напрямом «Профілактика, діагностика, спостереження, лікування та реабілітація пацієнтів у амбулаторних умовах». Для цього потрібен лише попередній запис на обстеження.
Лікарняний у зв'язку з вагітністю і пологами

● Листок непрацездатності майбутній мамі видає лікар/-ка в тому медичному закладі, де пацієнтка спостерігає вагітність. Лікарняний видається з 30-го тижня вагітності, одразу на 126 календарних днів. З них 70 днів — до передбачуваного дня пологів, та 56 — після.

● Якщо пологи виявились передчасними або багатоплідними, якщо виникли ускладнення під час пологів чи в післяпологовий період, то жінці видається листок непрацездатності — додатково на 14 днів. Додатковий лікарняний також видається лікарем/-кою відповідно до місця спостереження вагітності жінки.

● У разі, якщо вагітна взагалі не спостерігалась з приводу вагітності, лікарняний видається з дня пологів. Документ видає лікар/-ка закладу, в якому відбулись пологи. Тривалість лікарняного — або 56 днів, або 56 плюс 14 додаткових днів за наявності ускладнень або багатоплідної вагітності.

● У разі передчасних пологів (до 30 тижнів вагітності), лікарняний у зв’язку з вагітністю і пологами видається медичним закладом, де відбулись пологи. Тривалість такого листка непрацездатності — 140 календарних днів, при народженні живої дитини. У іншому разі — 70 календарних днів.
Пакети НСЗУ

Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках є безоплатною для батьків тих немовлят, що народились передчасно. До її складу входять:

● інтенсивна терапія новонароджених та подальше їх виходжування;

● цілодобовий лікарський та медсестринський догляд;

● респіраторна підтримка;

● парентеральне харчування;

● лабораторні та інструментальні дослідження: перелік міститься у файлі специфікації до цього пакету послуг на сайті НСЗУ;

● неонатальний скринінг;

● забезпечення лікарськими засобами відповідно до Національного переліку основних лікарських засобів, а також виробами медичного призначення та витратними матеріалами відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я;

● офтальмологічний скринінг для немовлят з гестаційним віком до 32 тижнів (більше 32 тижнів — за показаннями) та/або масою при народженні < 1500 грамів;

● перевезення матері та дитини виїзною неонатальною бригадою;

● вакцинація згідно з Календарем профілактичних щеплень;

● забезпечення консультацій дитячих лікарів/-ок необхідної спеціалізації, наприклад невролога/-ині, нейрохірурга/-ині, офтальмолога/-ині, хірурга/-ині, кардіолога/-ині та ін.

Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках визначена пріоритетною послугою. Це означає, що лікарня, яка має договір з НСЗУ на надання такої допомоги, отримує кошти за підвищеним тарифом:

● за надання медичної допомоги новонародженим з масою тіла 1500 грамів і більше — понад 25 тисяч гривень;

● за надання медичної допомоги новонародженим з масою тіла до 1500 грамів — 113 725 гривень;

● за умови, що в закладі функціонує виїзна неонатальна бригада, оплата за цю послугу зростає до 135 тис. гривень.

Неонатальна медична допомога новонародженим за контрактом із НСЗУ надається в 106-ти медзакладах України. Щоб дізнатись, які лікарні входять до переліку, скористайтесь сайтом НСЗУ за посиланням тут — або зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за тел.16-77.
Гінеколог/-иня

Українці можуть вільно вибирати не тільки сімейного лікаря/-ку, а й вузького спеціаліста/-ку. Наприклад, гінеколога/-иню.

Гінеколог/-иня — один/одна з тих лікарів/-ок, до кого можна звернутись без електронного направлення. Це стосується й гінеколога/-ині для дитячого та підліткового віку.

Консультація та огляд гінеколога/-ині безоплатні, якщо заклад уклав відповідний договір із НСЗУ за пакетом амбулаторної медичної допомоги. Знайти такі поліклініки допоможе дашборд тут. Для цього оберіть у фільтрі «Напрям» назву «Амбулаторні послуги загального профілю». Також адресу та контакти найближчих медзакладів надасть оператор/-ка контакт-центру НСЗУ за тел. 16-77.

Інформацію, чи працює в цій конкретній поліклініці гінеколог/-иня, якщо це не жіноча консультація, необхідно з’ясувати безпосередньо в лікарні.

Огляд у гінеколога/-ині передбачає:

● огляд і пальпацію молочних залоз;

● огляд шийки матки в дзеркалах;

● забір вагінальних мазків для онкоцитологічного (за відсутності патології — 1 раз на 3 роки) і бактеріоскопічного дослідження (у разі потреби);

● пробу Шиллера для виявлення патологічних ділянок шийки матки;

● бімануальне обстеження;

● пальцеве ректальне обстеження;

● ультразвукове сканування згідно з показаннями.

Якщо гінеколог/-иня, за результатами огляду, призначає додаткові аналізи або обстеження, то він або вона має виписати пацієнтці електронне направлення. За електронним направленням пройти такі обстеження можна також безоплатно, у закладі, який надає амбулаторну допомогу за договором з НСЗУ та має відповідне обладнання.

Щодо спостереження вагітності, то в 2021 році у Програмі медичних гарантій передбачено окремий пакет — «Ведення вагітності в амбулаторних умовах». Пацієнтка так само має право на вибір закладу, де спостерігати вагітність, незалежно від місця реєстрації чи фактичного проживання. Детальніше про обсяг безоплатної допомоги в межах цього пакету ми розповідали за посиланням ось тут.