З якими патологіями зверталися до вас жінки під час перших місяців війни? У нас з лютого до травня перебувало, принаймні, вісім жінок з такою патологією, при якій тривалість життя не перевищує 30 років. Це четверта група материнської смертності за статистикою ВООЗ. Вагітність та пологи таким жінкам протипоказано. Але вони вибирають материнство, і ми маємо поважати цей вибір. Усі вони успішно народили й, завдяки волонтерам, були переміщені у більш безпечні регіони України.
Також наведу кілька клінічних випадків. У нас лежала молода жінка з Мар’їнки. Вона була вдруге вагітна, і у неї виявили рак шийки матки. Її направили до нас із Національного інституту раку. Це патологія, яка потребує переривання вагітності, дострокового розродження в дуже короткі терміни. В унікальному відділенні, яким керує професорка Вікторія Дронова, пацієнтка отримала повноцінне обстеження та лікування на рівні вищих світових стандартів. Мультидисциплінарна команда, під керівництвом онкогінеколога та онколога, професора Олексія Дронова, провела розродження та подальше оперативне лікування з видаленням патологічно змінених органів, а також тотальне видалення лімфатичних вузлів, які могли б бути ураженими. До речі, у зв’язку з достроковим розродженням, дитину вилучили в цілому плідному міхурі. Ми в ІПАГ володіємо цією методикою, яка дозволяє також мінімізувати травми у випадку передчасно народженої дитини. Завдяки наявності в нашій країні такого унікального відділення, де пацієнтки отримують комплексне лікування онкологічних захворювань, у цієї молодої мами з’явився шанс на життя. Звісно, потрібно далі пройти курси відповідної хімієтерапії, радіаційного опромінення — для того, щоб дитина відчула материнську любов, батьки раділи онуку в руках доньки, молода мати насолоджувалась материнством. Усе це — попри війну та заради перемоги.
Ми були вражені тим, як ця жінка трималася.
Під час огляду на задній поверхні її стегна ми побачили два осколкові поранення. Виявилося, вона в Мар’їнці потрапила під обстріл. Тобто цій жінці довелося не лише пережити новину про тяжку патологію і дострокове розродження, а й жахіття війни.
Ще одна жінка з віддаленого регіону України була направлена до нас через те, що в неї діагностували синдром Ейзенменгера. Синдром Ейзенменгера — ускладнення тяжкої вродженої вади серця: на жаль, тривалість життя людини в більшості випадків при цій патології не перевищує 30 років. До того ж пацієнтка перехворіла на ковід і перебувала в ковідній реанімації НІССХ ім. М. М. Амосова, де ми її також спостерігали разом із кардіологом, провідним науковим співробітником нашого відділення, доцентом Алісою Лиманською. Так, ціною неймовірних зусиль нам вдалося пролонгувати вагітність майже до 37 тижнів, провести розродження, дати шанс пацієнтці народити здорову дитину та зберегти здоров’я і життя. Дякую волонтер(к)ам, які надали їй весняний одяг (поступила вона до нас у лютому), колиску, іграшки та одяг для дитини.
Ось так, якщо раніше я мала вирішувати наукові, методичні, клінічні питання, то до цього додались інші проблеми: як забезпечити харчування, де знайти медикаменти, як знайти можливість допомогти жінці, якщо потрібно влаштувати її в іншому регіоні.
Важко було перший раз, а далі все довели до автоматизму. Варто було лише нам звернутися до волонтерів/-ок або до іншої медичної установи та окреслити завдання, як всі починали організовуватися довкола розв’язання проблеми.
Зараз я вже можу сказати, що втрат серед пацієнток у нас не було. Усім жінкам, навіть з найтяжчою патологією, нам вдалось врятувати життя. Ці два приклади могли б бути викликом і в умовах мирного часу. Але коли ти, твоя команда і твої пацієнтки долають ці виклики в умовах воєнного часу, то здається, що можливості людського організму, як і людського розуму, безмежні.