Як підтримати себе, якщо у ці важкі часи дівчина дізнається, що вагітна? Зараз у мене є клієнтки, які вже у самій радості від новини, що вагітні, знаходять для себе підтримку. Це жінки, які тривалий час намагалися завагітніти. Якщо для вас це несподівана новина, тоді, найімовірніше, ви відчуєте страх і тривожність. Проте головним мотиваційним компонентом, щоб підтримати себе, може буде те, що зараз вагітність є найзначнішим вкладом у майбутнє. Також я б запропонувала переміщення до якогось більш спокійного місця, якщо це можливо.
Дуже важливо — незалежно від того, мирний це час чи війна — підготовка до пологів та майбутнього материнства. У нас часто нею нехтують. Є багато безкоштовних тренінгів і вебінарів з підготовки майбутніх матерів та батьків. Є велика кількість книжок у відкритому доступі. Тобто підтримати себе можна знаннями. Бо страх і тривожність у нас виникають через неможливість щось контролювати, а також брак знань.
Якщо ви дізналися, що завагітніли, почніть вивчати усе, що стосується теми вагітності, готуватися до фізіологічних змін. Впевненість у своїх знаннях може стати опорою для вас у майбутньому, а зараз — трішки відволікти від реальності військових дій за вікном.
Якою має бути психологічна підтримка вагітних, які опинилися далеко від домівок, за кордоном? Як краще впоратися зі стресом від зміни країни та дому?Я рекомендую всім вагітним, незалежно від того, як вони себе почувають, звертатися хоча б раз на місяць або частіше, якщо потрібно, до психолога/ині: головне щоб цей психолог/-иня був / була комфортним/-ою для цієї жінки у спілкуванні. Також нагадую про ритуали, про які вже говорила. Важливо, щоб за кордоном жінка продовжувала підтримувати зв'язок з близькими та друзями. Також можна шукати нові форми вияву любові один до одного. Бо зараз важливо говорити про любов і взаємопідтримку.
Взагалі у психології стресу виділяють два види стресу: дистрес, тобто негативний стрес, який призводить до негативних почуттів, і еустрес — це теж стресові події, тривожність, але еустрес пов'язаний із позитивними переживаннями. Наприклад, це може бути весілля чи народження дитини. Це теж стресова ситуація, але не негативна. Тому у цей період, на стрес від зміни країни й дому, можливо подивитися під іншим ракурсом — раціональним. Бо якщо вагітна жінка знаходилася, наприклад, у Харкові, а тепер — у Кракові, то стрес від переїзду, напевно, дещо притлумиться, зважаючи на те, що умови і обставини її життя зараз кращі й безпечніші, насамперед для майбутньої дитини.