Інші жінки, яких я консультувала онлайн, народжували вдома, з чоловіками. З останніми ми спілкувались через аудіозв’язок. А коли наставав певний етап, що супроводжувався відповідними звуками жінки, я розуміла, що потрібно вмикати відео. Це якщо був інтернет.
Взагалі жінка може народжувати лише тоді, коли перебуває в безпеці. І це безпечне місце чи відчуття безпеки потрібно створити для жінки. Як воїни це зробили для цієї породіллі, яка народжувала в бліндажі під Маріуполем. В іншому разі — організм обманути не можна. Можна, звичайно, завершити пологи через кесарів розтин, додати окситоцин, але це вже інша історія.
Під час пологів я забувала, що навколо війна. Бо процес народження — це частина життя.
А ще коли я вийшла з системи пологового будинку, у мене з’явилась можливість чути жінку. Не протокол, де я ставлю галочки, заходячи до жінки один раз на чотири години до палати. Під час домашніх пологів я біля жінки — упродовж усіх етапів пологів. І розумію значення кожного подиху, зітхання, вдиху і видиху, кожного руху жінки, що народжує.
Як навчитися слухати себе? Поради вагітним жінкам Я раджу вагітним жінкам виїжджати з зони активних бойових дій. Ця ж порада — і для жінок з малими дітьми. Тому що ми заважаємо нашим захисникам відвойовувати наші території.
Вагітним жінкам, які зараз опинилися не там, де планували народжувати, я раджу шукати свого лікаря/-ку. Якщо вагітна не знайде відгуку в певного лікаря/-ки з іншої області нашої країни на підготовлений нею план пологів, вона може пошукати іншого лікаря/-ку або попросити про допомогу в нашому чаті. До речі, часто жінки звертаються до нас у чат з проханням: як їм поговорити з лікарем/-кою так, щоб їх почули? На що звернути увагу? Як прийти до лікаря не з війною, а з миром? Не вчити лікаря.-ку, що слід робити, а показати, що «я обізнана в цьому питанні та можу претендувати на те, щоб ви пішли мені на зустріч».
Якщо жінка за кордоном, вона так само може обрати собі місце для народження дитини. Не скрізь в Європі можна народити максимально природно. До прикладу, у Польщі — один підхід, в Чехії — дещо простіший, в Італії — великий відсоток кесаревих розтинів. Варто подивитися, промоніторити, де краще.
А ще жінкам важливо навчитися протягом вагітності слухати себе і своє тіло та довіряти своїм відчуттям.
Матеріал підготовлено кампанією ГО «Докудейз» «Разом — за безпечні пологи!» та проєктом «Пологи в умовах війни». Нагадаємо, ми збираємо досвід жінок, які є вагітними або вже народили за час повномасштабного вторгнення росії в Україну. Жінок запрошуємо заповнити коротку анкету за
посиланням.