Наскільки часто доводилося спускатися в укриття для приймання пологів? Спочатку, під час повітряних тривог (а їх було дуже багато), ми відразу переходили до підвального приміщення. Якщо жінки перебували в стані пологів, вони там і народжували. Коли тривог не було, ми приймали пологи безпосередньо у пологових залах.
А який панував настрій, особливо серед породіль? Ми всі були в стресовій ситуації. Але перші пологи в укритті пройшли спокійно, майже без ускладнень. Цікаво, що орієнтовно упродовж 130-ти днів від початку війни у нас практично не було передчасних пологів. ІПАГ — це пологовий будинок і науково-дослідна установа. Тож ми плануємо надалі вивчати перебіг пологів під час війни. Наразі збираємо матеріали.
Крім того, у нас жінки почували себе захищеними, бо поряд з ними були і лікарі/-ки, і їхня родина. Ми всіляко підтримували партнерські пологи. Через це, думаю, у нас переважно не було складних ситуацій під час народження дитини. Також скажу, що така підтримка покращила стосунки між породіллями та персоналом. Ніхто не був готовий до війни, але ніхто й не знав, що Україна так згуртується.
Нещодавно до мене прийшла жінка, яка у нас народжувала два роки тому. Вона була в евакуації, а тепер повернулася, і поділилася враженнями. Казала, що кращої країни, ніж наша — немає. І в плані медичної допомоги, і в плані людяності. Можливо, треба було поїхати надовго і далеко, щоб це відчути. Багато жінок, що повернулися з-за кордону, ділилися враженнями, що такого ставлення медпрацівників/-ць, як у нас, вони не зустріли. Ні в Італії, ні в Австрії, ні в Німеччині.