З часу повномасштабного вторгнення з’явилась низка телеграм-каналів для вагітних та породіль. Як допомогли ці канали жінкам?Лариса Чепрасова (перинатальна психологиня. - ред.) приєднала мене до телеграм-каналу «Вагітність. Допомога». І в хаосі перших трьох днів повномасштабного вторгнення він ще й мені допоміг пережити стрес. Бо коли отримувала запит від жінки й розуміла, що своєю відповіддю чи рекомендацією можу допомогти, мені ставало легше. Були жінки, які в перші дні не мали доступу до медичного закладу. Моя колега, неонатолог, теж волонтерила в одному з таких каналів. Пригадую, вона телефонує і каже: «Пацієнтка народила не в нашому пологовому, але після народження дитини є проблеми зі швами у жінки. Матуся проїжджає повз наш пологовий і їй потрібна допомога». Тож ми її зустріли, оглянули, проконсультували. І було відчуття причетності до справи, яка допомагає наблизити перемогу.
Відзначу, що в перші дні, коли я практично не залишала цей канал, були запити щодо переліків заспокійливих, які можна приймати під час вагітності.
Як у пологовому ставляться до бажання жінки народжувати у певній позиції та дотримуються інших прав? Чи достатньо інформації отримують жінки, щоб почуватися у безпеці? Я дуже пишаюся пологовим, у якому працюю. У нас велика кількість вертикальних пологів. Адже вони більш фізіологічні. Без перебільшення, у нас доброзичливе ставлення, починаючи від приймального відділення і закінчуючи головним лікарем. Якщо жінка бажає, вона може обрати епідуральну анальгезію. Згідно зі статистикою попереднього року, близько 30% вагінальних пологів у нас проходить з епідуральною анальгезією.
З 24 лютого у нас не було змін і в медикаментозному забезпеченні. У матерів є все для народження дітей. Але не вистачало, можливо, роздаткових матеріалів. Наприклад, я пригадую пацієнтку, яка приїхала з Києва, народила у нашому пологовому, а потім поїхала далі. Вона консультувалася зі мною і з неонатологом щодо грудного вигодовування та догляду за малюком. І буквально записувала все. Тож, думаю, було б добре, якби ми мали якісь короткі брошури з рекомендаціями. Я розумію, що можна все знайти в інтернеті. Але часто у матусь немає часу вишукувати достовірну інформацію в мережі. А ось така брошура від фахівців/-чинь у своїй справі дуже б допомогла і зекономила мамам час.
Що б Ви порадили людям, які опинились в ситуації пологів, коли немає можливості доїхати до медичного закладу, або які перебувають на окупованій території чи у дорозі? Якщо пологи розпочалися, а поруч немає медзакладу, я раджу обов’язково підготувати рушники, простирадла, пелюшки. Не втручатися в природній процес: може, просто підставити руки, коли дитинка виходитиме. Організувати жінці, наскільки це можливо, безпечний простір. Чимось обгородити, прикрити. Забезпечити жінці зручне положення і не залишати одну.