Карантин VS партнерські пологи. Як відстояти свої права на партнерські пологи? Наразі, зокрема в
ГО «Природні Права Україна», не відстежують ситуацію з партнерськими пологами в регіонах, але, вочевидь, є такі регіони або окремі пологові будинки, де партнерські пологи заборонені. Наприклад, на сайті петицій до Президента України 20-го вересня було опубліковано чергову петицію про відновлення партнерських пологів.
І загалом зберігається та сама ситуація з хаотичністю вимог до партнерів/-ок в різних регіонах і різних закладах. Десь вже вимагають, щоб партнер(к)и були вакциновані двома дозами — і при цьому все одно потрібно робити тест на коронавірус, десь досить лише тесту, а десь — і його не потребують. У тих ситуаціях, коли тест вимагають, знову ж таки: часом просять ПЛР-тест, зроблений не пізніше ніж за 72 години до пологів, а десь безпосередньо в пологовому роблять швидкий тест на антиген — у кожному разі, партнер/-ка платить за тест власні кошти.
Важливо знати! Якщо пологовий будинок забороняє партнерські пологи або встановлює такі вимоги, які вкрай важко виконувати (наприклад, необхідність тесту ПЛР з терміном дії 3 доби), у майбутніх батьків є кілька варіантів дій.
Почати можна з написання скарг до НСЗУ, якщо цей заклад має укладений з НСЗУ договір, а також до МОЗ України. Скарги можна писати в електронному вигляді або ж можна телефонувати на гарячі лінії, а можна написати листа і відправити його поштою (рекомендованим листом) з повідомленням.
Онлайн-форма для звернень до НСЗУ:
https://service.e-health.gov.ua/gromadyanam/osobistij-prijom/citizen-formГаряча лінія НСЗУ: 16-77.
Онлайн-форма МОЗ:
https://moz.gov.ua/zvernennja-gromadjanГаряча лінія МОЗ (по буднях з 9:00 до 18:00): 0-800-505-201.
Можна також зателефонувати й на урядову гарячу лінію: 15-45.
Якщо ці скарги не принесуть результату, то наступний крок — це звернення до суду для оскарження незаконного рішення про заборону партнерських пологів.
Зрозуміло, що написання скарг, а тим більше звернення до суду, потребують часу і значних зусиль. Тож якщо до пологів часу лишилось обмаль, або родина не налаштована на боротьбу, можна розглянути й останній варіант — просто обрати інший пологовий, де партнерські пологи дозволені. Хоча і такий шлях може бути досить не простим, якщо доведеться їхати народжувати в інше місто.
А ви знали, що: Міжнародну статистику про користь партнерських пологів (і про шкоду від відсутності партнерської підтримки) збирають регулярно. У Кокранівській базі даних систематичних оглядів наукових досліджень з 2003 року проводять огляд досліджень, які вивчають вплив безперервної підтримки жінок під час пологів на результати пологів. Останній такий
огляд було проведено 2017 року (27 досліджень, 15 858 жінок, 17 країн — Meghan A Bohren, Ellen D Hodnett, G Justus Hofmeyr, Carol Sakala) і його результати промовисті: відсутність партнерської підтримки під час пологів збільшує ризики:
- кесаревого розтину — на 33%;
- інструментальних пологів та медикаментозного знеболення — на 11%;
- народження дитини з низькою оцінкою за шкалою Апгар на 5 хвилині — на 61%;
- негативного сприйняття жінкою своїх пологів — на 45%.
В Україні жодних досліджень саме щодо партнерської підтримки під час пологів не проводилося, але завдяки Проєкту «Здоров’я матері та дитини» маємо певні важливі дані.
Проєкт оцінював вплив впровадження цілого комплексу так званих нових перинатальних технологій, як-от: партнерська підтримка, відмова від необґрунтованих втручань у пологи й принизливих для жінки маніпуляцій, вільний вибір позиції для народження дитини, дотримання «теплового ланцюжка» (немовля перші дві години життя проводить на грудях матері або батька), спільне перебування з дитиною, годування на вимогу, гуманізація догляду за матір'ю та немовлям після передчасних пологів і кесаревого розтину. Ці технології впроваджувались у межах україно-швейцарської програми «Здоров’я матері та дитини», яка реалізовувалась в Україні з 1997 по 2015 роки за підтримки Агенції США з міжнародного розвитку USAID.
Так-от, дані досліджень, проведених в рамках Проєкту, показали, що нововведення знизили чисельність будь-яких ускладнень, як у матерів, так і у новонароджених дітей, а також материнську та дитячу смертність. Кількість нормальних пологів в закладах Проєкту зросла з 36% у
2004 році до 75% у
2010 році.
У 2008 році партнерських пологів було вже більш ніж половина, а у 2010 — 74%. До того ж 85% матерів мали контакт з дитиною «шкіра до шкіри» відразу після народження, і завдяки цьому практично до нуля були зведені випадки переохолодження новонароджених у пологових будинках у межах Проєкту. За період з 2008 по 2010 роки перинатальна смертність знизилась з 8,9% до 5,7% у партнерських районах програми.
Підготували:
Анна Петровська, голова ГО «Природні Права Україна», експертка кампанії «Разом — за безпечні пологи!»;
Ольга Горбенко, перинатальна психологиня, доула, співзасновниця ГО «Природні Права Україна».